Siyanoz nedir

İnsan derisi beyaz, siyah, sarı, kahverengi veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Mavi deri ise bir anormallik belirtisidir. Mavi renkli deri, yani siyanoz, kanın yeterince oksijen içermediğini, vücutta önemli bir anormallik bulunduğunu gösteren bir belirtidir.

Yunancada mavi renk anlamına gelen siyanoz sözcüğü, norma den farklı kan renginin deri dışına vurduğu durumlar için kullanılır. Siyanoz başlı başına bir hastalık olmayıp, bazı hastalıklarda ortaya çıkan bir belirtidir. Bazen sağlıklı kişilerde bile birkaç dakika süreyle siyanoz meydana gelir. Doktor siyanoz belirtisini hastanın yaşını, siyanozun devam ettiği süreyi ve öteki belirtileri göz önüne alarak değerlendirir. Siyanoz olaylarının en yaygını mavi hastalıktır. Mavi hastalık, kalbi delik doğan çocuklarda görülür. Gerekli tedavi uygulanmazsa siyanoz devam eder. Süreğen akciğer hastalıkları gibi durumlarda ise siyanoz zaman zaman ortaya çıkar.

Kanın değişik renkte olmasının nedenini ve siyanozla birlikte ortaya çıkan öteki belirtileri anlayabilmek için, dolaşım sisteminin incelenmesi gerekir.