Ölüm durumunda yardım istemekten çekinmeyin

Sevdiğini kaybeden kişi, yaşama uyum sağlamada ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumda, Batı lı insan danışmana başvuruyor

Sevdiği ölen birine profesyonel danışman bazen çok değerli yardımlarda bulunabilir. Danışman böyle bir durumu yaşayana kendi duygularını anlamada ve sonuçta gerçekliği kabul ederek yaşamına yeni bir düzen vermesinde yardımcı olabilir. Danışman Patricia Brookes şöyle diyor: ?Belki de bu kederin üstesinden tam olarak gelmek hiç bir zaman mümkün değil. Ancak ölümü geleceğinizle birleştirebilirsiniz. Neticede bu kişiye dayanma gücü verir. Benim danışman olarak görevim bu gücün gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Sevdiğini yitirenler bazen onun davranış biçimlerini devam ettirirler. Örneğin eşini yitiren bir kadın bahçe işlerini yapmaya başlar ya da dünyaya eşinin penceresinden bakmaya başlar. Bu da ölümden sonra bile ilişkinin sürebileceğini gösterir.

Brookes şöyle diyor: Benim işim kişilere yaşlarını hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan gösterebilme fırsatı tanımaktır. Çoğu arkadaşı, yakında onu değiştirmeye uğraşsa bile onu anlamakta güçlü çekecektir. Yakınını yitirmiş kişiler genellikle bana geldiklerinde hastadırlar. Ve sevdiklerinin hastalığına yakın nedenlerden söz ederler. Örneğin, sevdiği kalp krizinden ölmüş bir kimse genellikle kalbinden rahatsız olduğunu belirtir. Uyku ve beslenme uyumsuzlukları gösterirler.

?Sevdiğiniz kişinin yasını tutarken yeni bir ilişkiye başlamak oldukça zordur. Kadınlar, erkeklerden daha fazla, cinsel isteksizlik duyarlar. Bir bakıma sadık kalmaya devam ederler. Bir süre sonra fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını kabullendiğinde, tekrar ilişkiye geçebilir. Ancak, bu zaman alır.