Klitoris neye yarar

Klitoris erkekteki penisin kadındaki karşılığı olan sertleşebilir bir organdır, önde, küçük dudakların birleştiği yerde bulunur. Kadın cinselliğinde bu organ önemli bir rol oynar. Uyarılma döneminde hacmi artar, ama penisin tersine, bızır aşağıya doğru dikleşir. Bir mukoza kıvrımıyla örtülüdür. Buna bızır sapı (ya da kapüşonu) denir, ilişki sırasında bızır bu kıvrımın altına girer. Bu cinsel organ vulvanın bütün üst bölümüyle birlikte kadının cinsel zevkinde önemli bir rol oynar.

Cinsel isteğin etkisiyle penis gevşeklik halinden ereksiyon haline geçer, bu arada vajina da kaygan bir sıvı salgılayarak penisi içine almaya hazırlanır. Erkekte orgazm, yani cinsel zevkle aynı ana rastlayan fışkırma sırasında sperma sıvısı üretra ucundan penisten dışarı atılır.

Erkek cinsel organlarından çıkmadan önce, spermatozoitlerin uzun bir yol katetmeleri gereklidir. Erbezlerinin içinde oluşan spermatozoitler sırayla erbezi üstünden geçer, boşaltım kanalıyla sperma keselerine gelir. Üretrayla dışarı atılmadan önce spermatozoitler sperma keselerinde depolanır.