Kalp yetmezliği nasıl olur

Kalbin, dinlenme halindeki vücutta gerekli kan dolaşımını sağlayamaması. Kalp yetmezliğinin en sık görülen nedeni, kalp kaslarının, kan akışındaki aksama ya da bir hastalık dolayısıyla gerektiği gibi çalışamamalarıdır. Kalp kapakçıklarının tıkanması ya da kan sızdırması da kalp yetmezliğine yol açabilir. Bazı durumlarda ise kalp sağlıklı olduğu halde, kansızlık, yüksek tansiyon, kalkanbezinin aşın çalışması gibi nedenlerle, vücut gereksinmelerini karşılayamaz.

Kalp yetmezliği kalbin ilk önce sol yanında başlar. Hasta yatar durumdayken solunma güçlüğü çeker; çünkü akciğerlerin kalbin gerisinde kalan bölümünde kan birikir. Hasta oturduğu zaman kan bacak damarlarına toplandığı için, akciğerlere daha az kan gider. Kalp yetmezliğinin diğer belirtileri, öksürük ve kanlı balgam tükürmektir.

Sol yandaki yetmezliğin, bir kapakçık hastalığının ya da süreğen bir akciğer hastalığının sonucu olarak, kalbin sağ yanında da yetmezlik görülebilir. Boyun damarları gerilir; mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık görülür; karaciğer ve mideye toplanan kan acı verir. Dokularda (özellikle bacak dokularında) toplanan sıvılar ödem oluştururlar.

Kalp yetmezliği, dinlenme, oksijen ve kalbi uyarıcı dijitalin uygulaması ve ödemleri giderici ilâçlarla tedavi edilir. Hastalanan kapakçıklar ameliyatla değiştirilebilir. Kalkanbezinin aşın etkinliğini durdurmak için gerekli tedbirler alınır.