Çocuk sonu ne demektir

Bebeğin dışarıya çıkmasıyla doğumun ikinci dönemi tamamlanır; annenin çocuk sonu (plasenta) nu atacağı üçüncü dönem başlar. Çocuk sonu bebeğe besin ve oksijen sağlamış olan organdır. Dölyatağının çeperlerine yapışık, bebeğin karnına göbek bağıyla bağlıdır.

Doğumdan sonra annenin yanında bir havluda yatmakta olan bebeğin göbek bağı dölyolundan dölyatağında durmakta olan çocuk sonuna kadar uzanır.

Hekim bu bağı bebeğin göbeğinden 10 cm. yukarıda iki yerden sıkıca bağlayıp, kaynatılmış bir makasla bağlantılar arasından keser. Böylece sürekli kanama önlenir. Bundan sonra hekim bütün dikkatini çocuk sonunun çıkmasına verir. Artık hafiflemiş olan kasılmaların ve annenin ıkınmasının yardımıyla çocuk sonu da alınır.

Bazen çocuk sonu kendiliğinden gelmez. Bu durumda hekim bir süre bekledikten sonra, lastik bir eldiven takmış olduğu elini dölyolundan geçirip, çocuk sonunu çıkartır. Bu sırada anneye uyuşturucu uygulanır. Çocuk sonu da çıktıktan sonra, hekim dölyatağının büzülerek ufalıp ufalmadığını denetler. Doğum artık sona ermiştir.