Cinsellikte aşkın azalması

Aşkın azalması da, cinsel etkinliğin kaybolmasındaki yaygın görülen etmenlerden biridir. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık rastlandığını söylenebilir. Oysa araştırmalar, erkeğin, aşk konusunda sanılanlardan çok daha duyarlı olduğunu, göstermiştir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erkeklerin baştan çıkarılmaya hayli eğilimli oldukları, hemen, her kadınla beraber olacakları konusunda yaygın bir inanış vardır. Oysa, birçok erkek, istenilmeyen gebeliklere neden olmaktan ya da zührevi hastalık kapmaktan korkar, cinsel etkinliği azalır ve cinsel ilişki kuramaz.

Kötü cinsel deneyler, özellikle cinsel ilişkide başarısızlıklar ya da reddedilmeler çoğu erkekler için öylesine üzücüdür ki, bilinçaltında, kendi kişiliğine ya da cinsel yeterliliğine karşı suçlamalar başlar, bu durum haftalarca ya da aylarca sürebilir. Özellikle, cinsel açıdan kendine güvenmeyen erkeklerde, reddedilme ya da başarısız olma gibi dramatik olaylar ciddi bir krize neden olabilir.

Cinsel etkinlik azalmasının başka nedenleri de vardır, ama bunlar fazla yaygın değildir. Bu sorunlardan bazıları, “ne yapılabilir?? bölümünde okuyacağınız gibi çiftler tarafından çözülebilir, bazılarının tedavisi ise doğrudan tıbbın alanına girmektedir.